Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika wydarzeń w Klubie - rok 2005


Dzieje Klubu w 2005 roku

W styczniu Sąd Okręgowy w Katowicach wpisał do rejestru dzienników i czasopism Wojewódzki Portal Komunikacyjny. Od tego czasu Portal WPK stał się pełnoprawnym tytułem prasowym, choć ukazującym się tylko w internecie.

16 stycznia zostaliśmy uhonorowani Medalem 750-lecia Bytomia "w uznaniu za szczególne zaangażowanie w obchody roku jubileuszowego". Medal wręczali Krzysztof Wójcik - Prezydent Miasta oraz Jan Czubak - Przewodniczący Rady Miejskiej. Wręczanie medali odbyło się w Bytomskim Centrum Kultury.

Ósma Nocna Podróż Bez Spalin zorganizowana w nocy z 9/10 kwietnia upłynęła pod znakiem uświadamiania pasażerom konieczności kasowania biletów w nocnych tramwajach - wśród uczestników było bowiem dwoje kontrolerów biletowych. Trasa przejazdu wiodła od Katowic aż do Gliwic i z powrotem. Przy okazji uświetniliśmy 30 rocznicę oddania do użytku pętli na Chebziu.

23 kwietnia, w świetlicy zajezdni Chorzów Batory zorganizowane zostało spotkanie z Romanem Urbańczykiem, Przewodniczącym Zarządu KZK GOP oraz Grzegorzem Dydkowskim, Z-cą Dyrektora ds. Rozwoju w KZK GOP. Na spotkaniu dyskutowane były kwestie związane z podejściem KZK GOP do sprawy rozwoju komunikacji tramwajowej oraz do inicjatyw Klubu dotyczących m.in. uruchomienia tramwajowej linii turystycznej. Gorąca dyskusja rozwinęła się w sprawie zlikwidowanej w 2002 roku pętli tramwajowej przy Dworcu PKP w Zabrzu - Roman Urbańczyk był wówczas prezydentem Zabrza.

W maju gościliśmy fotoreportera "Gościa Niedzielnego".

fot. Henryk Przondziono (Gość Niedzielny) fot. Henryk Przondziono (Gość Niedzielny)

11 czerwca udostępniliśmy zwiedzającym zajezdnię tramwajową w Zawodziu. Tym razem pretekstem do zorganizowana takiej imprezy było 30-lecie wagonów 105N oraz 5-lecie wagonów 116Nd. Można było pochodzić po dachu "Citadisa", poprowadzić własnoręcznie "kancioka", czy zjeść pyszny żurek. Z Chorzowa do Zawodzia kursowała specjalna linia tramwajowa.

Dość oryginalną rocznicę świętowaliśmy 16 lipca - mianowicie 85 rocznicę uchwalenia Statutu Organicznego Województwa Śląskiego - aktu prawnego uchwalonego przez Sejm RP po I wojnie światowej, a nadającego ówczesnemu woj. śląskiemu szeroką autonomię (także w kwestii kolei i komunikacji lokalnej). Po Katowicach, Siemianowicach i Chorzowie kursowała z tej okazji historyczna "N-ka" 1100.

Na lipcowym zebraniu, które odbyło się 17 lipca, na tapetę powróciła sprawa pługu o numerze inwentarzowym 27. Wagon ten (lorka) został uratowany przed kasacją w 2000 roku z uwagi na wartość historyczną jako zabytek techniki miał być remontowany przez członków Klubu. Niestety z uwagi na różne zawirowania nic z tych prac nie wyszło i wagon niszczał schowany na bocznym torze w zajezdni Chorzów Batory. Aż wreszcie chęci przełożyły się na działania i prace ruszyły. Grupa klubowiczów rozpoczęła oczyszczanie nadbudówki z rdzy - nie obyło się bez niespodzianek, w wagonie znajdowało się bowiem gniazdo pszczół, które musieli usunąć strażacy. Lorka ma zostać docelowo odbudowana na tzw. zimny eksponat i ustawiona w zajezdni jako pomnik.

Jednym z pomysłów, które miały doczekać się realizacji w okresie wakacji miała być tramwajowa linia turystyczna. Wagon typu N miał kursować w niedziele pomiędzy centrum Katowic, a WPKiW w Chorzowie, a wpływy z biletów miały trafiać na specjalne konto i być wykorzystywane przy pracach remontowych historycznych tramwajów. Niestety, z uwagi na skomplikowaną strukturę organizacyjną komunikacji w GOP-ie oraz czynniki zewnętrzne, które zaprzątały głowy decydentów (strajk bytomskich konduktorów) linii nie udało się uruchomić w 2005 roku.

Z konduktorami wiąże się inna inicjatywa Klubu - z uwagi na rozbieżne informacje podawane w mediach na temat efektów pilotażowego programu konduktorskiego w autobusach PKM Bytom Klub wystąpił do KZK GOP i PKM Bytom o przekazanie informacji na temat wyników tego programu. Okazało się, jednak że KZK GOP nie dysponuje analizą wpływu obecności konduktorów na wielkość sprzedaży biletów. Spotkanie z Piotrem Heine, prezesem PKM, przyniosło jednak wiele ciekawych informacji, nie tylko z zakresu konduktorów. Dane dotyczące sprzedaży biletów posłużyły do dalszych prac Sekcji Naukowej.

W ostatnim tygodniu sierpnia, jak co roku, wybraliśmy się na zwiedzanie ciekawych tras komunikacyjnych. Wielotrakcyjni Pasjonaci Komunikacji dotarli tym razem do Jaworzna, Rybnika, Pyskowic i Sławkowa oraz nocą do Katowic i Siemianowic Śląskich. Dodatkowe atrakcje zgotowali kierowcy wzywając policję na Cezarówkę Górną, czy podjeżdżając na niewłaściwie przystanki na Rynku w Sławkowie, a później legitymując się zeszytem w kratkę służącym za kartę drogową.

11 września odbyło się kolejne Walne Zgromadzenie Członków. Tym razem poświęcone były ustaleniu kierunków działalności Klubu i próbie zmobilizowania członków i kandydatów do działania. Po zebraniu wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Tydzień później, w dniach 17-18 września odbył się IV Zjazd Stowarzyszeń Miłośników Komunikacji Miejskiej. Tym razem miał miejsce w Gdyni.

8 października znów impreza autobusowa. Kanarkowy Ikarus 280.70 powiódł uczestników wycieczki po ciekawych trasach regionu z okazji 10-lecia wprowadzenia do eksploatacji autobusów tej serii.

18 grudnia po raz kolejny zebraliśmy się na Walnym Zgromadzeniu - tym razem, aby podsumować kończący się rok 2005 i określić sposób działania w roku kolejnym. Rezygnację z pełnionej funkcji złożył kol. Marcin Bul - dotychczasowy II Z-ca Przewodniczącego. Przegłosowaliśmy jednak zmiany w statucie Klubu i zdecydowaliśmy o zmniejszeniu Zarządu do 4-osobowego, nie wybieraliśmy więc jego następcy. Ustaliliśmy plan imprez i porządane działania związane z realizacją celów statutowych. Omówiliśmy też planowaną imprezą sylwestrową.

W noc sylwestrową wyruszyliśmy w podróż wagonem typu N. Atak zimy jaki nastąpił na Górnym Śląsku dzień wcześniej spowodował, że przejazd obfitował w zmagania z zaspami śniegu.


Dzieje Klubu w roku:
1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014




© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.