Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym

Wybierz kierunek jazdy:


Tramwajowa linia turystyczna
Aktualności
Informacje o Klubie
Władze i zespoły Klubu
Statut
Organizowane imprezy
Kronika działalności Klubu
Kronika imprez
Wydawnictwa


Kronika wydarzeń w Klubie - rok 2001


Dzieje Klubu w roku 2001

Pierwsze zebranie Klubu w nowym tysiącleciu odbyło się 21 stycznia. W burzliwej dyskusji poruszyliśmy sprawę nałożenia na PKT Katowice kary przez KZK GOP za zorganizowanie przejazdu bezpłatnego z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny poddano pod wątpliwość organizację imprez komunikacyjnych w świetle postawy KZK GOP. Zmieniliśmy także terminy zebrań w 2001 roku - w kwietniu (w Niedzielę Wielkanocną) i lipcu (w trakcie Dni Otwartych Zajezdni Hajduki). Ustalono, że zebrania odbędą się wyjątkowo 22 kwietnia (w czwartą niedzielę miesiąca) i 8 lipca (w drugą niedzielę).

18 lutego odbyło się kolejne zebranie Klubu. Omówiliśmy odbyte imprezy, wyciągając stosowne wnioski na przyszłość. Dyskusji została także poddana planowana wkrótce przez miasto Zabrze likwidacja pętli tramwajowej przy dworcu PKP. Ustalono zorganizowanie przejazdu otwartego na dawnej linii 5bis (Zabrze Dw. PKP - Biskupice Pętla). Omówiono także planowaną na wakacje imprezę "WPK 2001". Postanowiliśmy również podjąć próby zainteresowania Polskiego Radia Katowice naszą działalnością. Przypomniana została także 50 rocznica powstania WPK Katowice, przypadająca na 27 lutego.

Trzecie zebranie odbyło się 18 marca. Tradycyjnie omówiliśmy imprezy odbyte oraz przeanalizowaliśmy plany na najbliższą przyszłość, ze szczególnym uwzględnieniem obchodów Dni Ziemi (21 kwietnia). Dyskutowano także m.in. o formie promocji Klubu w postaci małych, poręcznych wizytówek.

W dniach 19-20 marca członkowie Klubu zapewnili obsługę podczas przejazdów zorganizowanych dla Komisji Transportu Unii Europejskiej, której przedstawiciele wizytowali Górny Śląsk. Pierwszego dnia swoją premierę miał skład historycznych wagonów N+4ND1 1100+1263 odbudowany przez PKT - pantograf do wagonu silnikowego sprowadzony został przez Klubowicza, kol. Rafała Bąka.

21 kwietnia, wraz ze Społecznym Komitetem Obchodów Dni Ziemi w Sosnowcu zorganizowaliśmy Zagłębiowską Podróż Bez Spalin.

Następnego dnia, 22 kwietnia, znów spotkaliśmy się na comiesięcznym zebraniu. Poruszane były głównie tematy związane z imprezami - tymi odbytymi (Dni Ziemi), jak i tymi planowanymi (głównie Dni Otwarte hajduckiej zajezdni). Zapoznaliśmy się z pierwszymi propozycjami klubowych wizytówek, jakie mają w przyszłości pomóc w nawiązywaniu kontaktów np. z przewoźnikami.

Ponad tydzień później, 29 i 30 kwietnia, członkowie Klubu służyli za przewodników dla grupy hobbystów z Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, którzy zwiedzali górnośląsko-dąbrowską sieć tramwajową.

IV Nocna Podróż Bez Spalin, jaka odbyła się w nocy z 4/5 maja poświęcona była wagonowi N 954, który spędzał ostatnie dni przez modernizacją na obsłudze niecodziennego pociągu nocnego PN-233 kursującego w związku z remontem ulicy Dworcowej w Chebziu. Poczciwym staruszkiem przejechaliśmy prawie 50 km tej nocy.

12 maja kilkuosobowa delegacja KMTM wyjechała do naszych śląskich kolegów zza Olzy, aby świętować 100-lecie tramwajów elektrycznych w Ostrawie.

20 maja odbyło się zebranie majowe. Tak jak miesiąc wcześniej znów zdominowane zostało tematyką imprezową - zbliżające się dni otwarte zajezdni Chorzów Batory wymagały szczególnego zainteresowania.

Letnie Walne Zgromadzenie Członków odbyło się 17 czerwca. Powołaliśmy funkcję Rzecznika Prasowego Klubu, który ma czuwać nad współpracą z mediami - funkcję tę objął kol. Andrzej Soczówka. Dyskutowaliśmy też nad szczegółami organizacji Dni Otwartych Zajezdni Chorzów Batory. Z funkcji Skarbnika zrezygnowała kol. Iwona Bąk - jej następcą został kol. Jarosław Sałata. Na koniec omówiliśmy planowaną wycieczkę do Budapesztu.

W lipcu zwykłe zebranie nie odbyło się - powodem była impreza z okazji 100-lecia linii tramwajowej Bytom-Mysłowice, 70-lecia zajezdni Chorzów Batory i 70-lecia linii nr 7. 12 lipca odbyliśmy zebranie robocze w sprawie imprezy (z udziałem przedstawicieli chorzowskiego zakładu), a 14 i 15 lipca gościliśmy wszystkich chętnych w hajduckiej zajezdni podczas dni otwartych, jak również podczas specjalnego przejazdu na trasie Bytom-Mysłowice.

Kolejny raz spotkaliśmy się 19 sierpnia. Zebranie zdominowała dyskusja na temat przebiegu ostatniej imprezy w Chorzowie Batorym, omówiliśmy też zbliżające się kolejne imprezy - Rajd Wielotrakcyjnych Pasjonatów Komunikacji oraz wystawę taboru w związku z 50-leciem WPK. Zapoznaliśmy się też z pierwszymi opiniami o pilotażowej wersji komputerowego programu KArBID, czyli "Klubowe Archiwum - Baza Interesujących Danych".

Od 20 do 25 sierpnia podróżowaliśmy po regionie w ramach imprezy Wielotrakcyjni Pasjonaci Komunikacji. Odwiedziliśmy Będzin, Jastrzębie Zdrój, Rudę Śląską i Zawiercie, a w nocy przemierzaliśmy trasę od Sosnowca po Chebzie. Do najciekawszego środka transportu należała bez wątpienia winda klatkowa w budynku Sejmu Śląskiego w Katowicach.

2 września świętowaliśmy 50 urodziny Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach i 10 rocznicę powstania Przedsiębiorstwa Komunikacji Tramwajowej. Na pętlach przy Stadionie Śląskim w Chorzowie zorganizowaliśmy wystawę taboru tramwajowego.

Na zebraniu wrześniowym, jakie odbyło się 16 września poświęciliśmy na dyskusje i relacje z ostatnio zorganizowanych imprez i przejazdów. Poinformowaliśmy o możliwości wykonania nowych czapek klubowych. Omówiliśmy też przygotowania do przejazdu z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu, jaki odbył się 22 września - tym razem zamiast otrzymywania pamiątkowych biletów pasażerowie pociągów specjalnych uczestniczyli w ankiecie na temat komunikacji tramwajowej.

W dniach 28-30 września grupa klubowiczów pojechała na wycieczkę do Budapesztu, aby zwiedzać tamtejsze muzea transportu i ciekawą sieć komunikacyjną.

21 października, na kolejnym zebraniu zajęliśmy się omówieniem Dnia Bez Samochodu, a także przygotowaniami do Zlotu Bileterystów. Odbyła się też dyskusja w sprawie prenumeraty klubowej i sposobu dystrybucji wydawnictw. Wstępnie przymierzyliśmy się też do rocznic, jakie obchodzić będziemy w kolejnym roku.

Miesiąc później, 18 listopada opracowaliśmy bardziej szczegółowo plan imprez na rok 2002, omówiliśmy dalszy ciąg przygotowań do Zlotu Bileterystów, a na koniec zajęliśmy się sprawą ostatnich wagonów 105NT jakie pozostają w eksploatacji liniowej.

1 grudnia w Chorzowie Batorym odbył się Zlot Zbieraczy Biletów Komunikacji Miejskiej. Przyjechali zbieracze z całej Polski, a nasz Klub przygotował okolicznościową wystawę. Wydaliśmy również publikację na temat historii biletów w GOP.

Ostatnie zebranie w 2001 roku, jakie odbyło się 16 grudnia, było Walnym Zgromadzeniem Członków. Zajęliśmy się finansami Klubu - omówiliśmy wydatki, ściągalność składek oraz opracowaliśmy budżet na 2002 rok. Uchwaliliśmy ostateczny plan imprez na 2002 rok, a także podyskutowaliśmy na temat dalszej działalności, szczególnie w kwestiach organizacyjnych.

Noc Sylwestrową spędziliśmy w Kancioku - nad ranem uszkodziliśmy sobie pantograf na Dańdówce, co dostarczyło dodatkowych atrakcji.


Dzieje Klubu w roku:
1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014




© 1999-2024 Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym − Wszystkie prawa zastrzeżone.